Hoppa till innehållet Gå till sidkarta
Stort grattis till Team Tools AB

Stort grattis till Team Tools AB

Stort grattis till Patricia och hennes kollegor på Team Tools AB som igår kväll blev vinnare i regionsfinalen i Venture Cup Startup 2019 i kategorin ”Impact Maker”.

Venture Cup är en årlig tävling för morgondagens entreprenörer där deltagare får utveckla sina affärsidéer som leder till att bli framgångsrika företag. Venture Cup inleds på regional nivå i fyra regioner i Sverige som sedan avgörs i en nationell final i Göteborg. I Umeå tävlade Patricia med sitt företag Team Tools AB som har tre olika tjänster som de kallar för TeamPay, TeamHäftet och TeamApp. Tjänsten TeamPay blev vinnare i kategorin Impact Maker som är en av de fyra kategorierna entreprenörerna kan tävla i.

TeamPay hjälper föreningar att ta kontroll över föreningens ekonomi genom att få en ökad lönsamhet, mindre svinn samt ordning och reda. TeamPay erbjuder en kassaapparat som snabbt och enkelt gör att kunder får kontroll över föreningens transaktioner. Team Tools AB tävlar med sin tjänst TeamPay i Sverigefinalen i Göteborg den 24 september.

Patricia själv säger detta- ”Är så glad att få den positiva uppmärksamheten på det vi försöker åstadkomma. Vårt mål är att hjälpa föreningar till att skapa ordning och reda i en välfylld kassa genom att digitalisera. Någonstans handlar det också om att värna om ideella krafter så att man får en bra lönsamhet på alla de aktiviteter som görs med intäktsbringande syfte. Att vi kan erbjuda statistik i realtid gör också att det blir både roligare och enklare att engagera sig. Man får feedback och slipper uppfinna hjulet om och om igen.”

Vi är stolta över att vi få ha Patricia och Team Tools hos oss på Boden Business Park och ser verkligen framemot Sverigefinalen till hösten!

Återigen, stort grattis Patricia och co!

 

Team Tools AB grundades av Patricia Karlsson och nu har teamet utökats med kollegorna Michael Hansson,Fredrik Gustavsson, Liselotte Bruse.